Üsküdar İç Cephe Mantolama

ÜSKÜDAR
İÇ CEPHE MANTOLAMA USTASI


İç Cephe Mantolama (Daire Mantolama) Nedir?

Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe mantolama programının yapılamadığı hallerde tercih edilen iç cephe mantolama programıdır. Konut yönetimleri ortak mantolama kararı alamamışsa daire sakinleri iç cephe mantolama tekniklerini uygulayarak ısı tasarrufu yapılmış olur. İskele kurmadan mantolama yapılması konusunda fırsat sunan iç mekan duvarlarında izolasyon aynı zamanda mantolama uygulaması için belediyeden izin almak gerekmemektedir. Dolayısıyla "mantolama belediye izin belgesi" gibi bir durum hiçbir yalıtım uygulaması için söz konusu değildir.

İç cephe ısı yalıtımının uygulama biçimi dış cephe mantolama uygulaması ile birbirine çok benzemektedir. Mantolama için belediyeden izin almak gerekir mi? diye soracak olursak, mantolama uygulamalarında belediyeden izin alınmasına gerek yoktur. İç cephe duvarları "strafor duvar panelleri" ile kaplanır veya boyanır, isteğe bağlı olarak alçıpan uygulaması veya çeşitli strafor dekoratif malzemeler ile farklı uygulamalar yapılabilmektedir.


Isı Yalıtımlı İç Mekan Strafor Duvar Panelleri Trendwall

Binalarda ısı yalıtımı yapılması gerek iç cephede gerekse dış cephede çok önemlidir. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde bu tür sistemler sadece yalıtım için değil yalıtımla beraber, yapıya dekoratif bir güzellik sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Isı yalıtımlı iç strafor duvar kaplamaları ise bahsettiğimiz bu durumu gerçekleştirmek için üretilmiş hem ısı tasarrufu hem de yapının görsel estetiğini güzelleştirmek amacıyla kullanılan bu sistemlerle birlikte evinize de mimari bir dokunuş sağlayabiliyorsunuz.

Günümüzde ise insanlar dekoratif olarak zengin evlerde oturmayı tercih ettiklerinden dolayı genellikle satın alınan ya da oturulan evlerde yeniden bir düzenleme yapmayı tercih ederler. Konu ev dekorasyonu olduğu zaman ise dikkatleri çeken hususlardan birisi de "iç cephe kaplama" sistemleridir. Deseni yalıtımlı strafor paneller ise mobilyanızın düzenine, rengine ve dokusuna göre istenilen bir tercihte kullanılabilmektedir.


İç Cephe Dekoratif ve Isı Yalıtımlı Strafor Mantolama Malzemeleri

Hem dekoratif hem ısı yalıtımlı dekoratif strafor iç duvar panelleri tamamen estetiğe yönelik olduğunda görüntü itibariyle duvarların tasarımına katkıda bulunmasını sağlayacaktır. Ancak kalitesi de bu noktada önemli bir konudur. Satın aldığınız ve uygulanan panellerin ömrü yapının ömrüyle mutlaka eşdeğer olması gerekir. Bunun içinde iş birazda olsa uygulayıcı olan firma ya da ustaya bağlı olacaktır.


Mantolamalı İç Cephe Strafor Duvar Kaplamaları

Binalarda mantolama bilindiği üzere yapılara dışarıdan uygulanan bir sistem ve tek amacı yapının ısı tasarrufunu sağlamak. Üzerine yapılacak boyayla birlikte eski yapılar bu sayede daha kullanışlı ve yeni bir görünüme sahip olacaktır. Mantolamalı iç cephe strafor duvar kaplamaları ise içeriden yapılan bir uygulamadır ve yapıyı içeriden tam bir koruma altına alacaktır. Ciddi bir tasarruf sağlamasının yanı sıra şıklığı da ön plana çıkaracak olan bu sistem sayesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarılmış olacaktır.


İç Cephe Mantolama, Daire Mantolama

İç duvar kaplama uygulaması neticesi daire duvarları dekoratif şekilde boyanabilir, hem de isteğe bağlı olarak alçıpan programı bile yapılabilir.

Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe ısı yalıtımı programının yapılamadığı hallerde tercih edilen iç cephe ısı yalıtımı programıdır. Konut yönetimleri ortak ısı yalıtımı kararı alamamışsa, "komşu mantolama yapmaya izin vermiyor" gibi durumlarda iskele kurmadan mantolama, başka tabirle daire iç cephe izolasyon uygulaması yaparak ısı tasarrufu yapmış olur.


Tavan Kaplaması İle Mantolama

İçerden mantolama ve faydaları dediğimizde, tavanlarda yeterli yalıtım olup olmadığını öğrenmek için yalıtımın kalınlığını ölçün. R - 30 eşdeğerinden daha azsa, muhtemelen daha fazlasını ekleyerek fayda sağlayabilirsiniz. iç cephe mantolamasında tavan için önce hava kaçaklarını kapatın ve çatı ve diğer gerekli onarımları yapın. Evin klimalı bir bölgesinde bulunuyorsa, tavan erişiminizi de yalıtmayı ve hava sızdırmazlığını unutmayın.


İç Cephe Tavan Mantolama

Evinizde de düz duvarlarını (arkalarında tavan boşluğu olan dikey duvarları) strafor duvar kaplamaları ile yalıtın ve kapatın. Ayrıca, yeni bir ev inşa ediyorsanız veya yeniden dekorasyon yapıyorsanız, ek depolama alanı sağlayan bir tavan döşemesi veya bir ısıtma, soğutma ünitesi veya sıcak su deposu için bir platform sağlayan tavan döşemelerinin tavan boşluğunun üzerine yükseltildiğinden emin olun. Hava dağıtım sistemi şartlandırılmış alanın içinde değil, tavan arasındaysa, kirişlerin mantolanması dağıtım sistemini kapsayacaktır. Son olarak, sıcak veya ılık bir iklimde yaşıyorsanız, yaz sıcağının kazancını azaltmak için tavanınıza strafor tavan panelleri ile "daire mantolama" yapabilirsiniz.


İç Cephe Mantolamanın, Isı Yalıtımın Avantajları Nelerdir

- İç cephe mantolama ısı su ses yangın yalıtımı ve izalaosyonu firmamız tarafından tek bir sistemle uygulanarak %50'ye varan enerji tasarrufu sağlanır.

- Yapı fiziği açısından en doğru sistemdir. Bina kabuğunu tamamen sararak yapı elemanlarını dış etkenlerden örneğin bina kiriş ve kolonlarının içindeki demirlerin paslanmasını engeller. Binanızın depreme karşı dayanılıklığını artırır.

- Ekonomiktir ortalama üç yılda geri kazanılır.

- Uzun ömürlüdür. Zamanla ısı yalıtım performansı azalmaz.

- Daha az yakıt ve enerji kullanarak kaynaklarımızın hızla tükenmesini engeller bütçemize katkı sağlar.