İç Cephe, İç Duvar Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

İÇ CEPHE, İÇ DUVAR MANTOLAMANIN FAYDALARI NELERDİR?


İç Duvar Mantolama Panellerinin Avantajları

- Maliyet, zaman ve işçilik problemini ortadan kaldırır.

- Doğal taşa göre %90 daha hafiftir.

- Daha az maliyetli ve daha uzun ömürlüdür.

- Doğal taş uygulamalarında oluşan bölgesel dökülme ve derz boşlukları gibi sorunları ortadan kaldırır.

- Montaj esnasında inşaat kirliliği ortaya çıkmaz.

- Çevreye zarar vermez.

- Montaj tekniği sayesinde paneller arasındaki birleşim yerlerinde görüntü devamlılığı sağlar.

- Özel bir zemine ihtiyaç duymaz her türlü kuru yüzeye uygulanabilir.


İç Cephe Isı Yalıtımı Metrekare Fiyatları

- Strafor ısı yalıtım levhası kaplamaları uygulama neticesi duvarlar dekoratif şekilde boyanabiliyor, hem de isteğe bağlı olarak alçıpan programı bile yapılabiliyor. Bu program yapılarak az da olsa ısı yalıtımı sağlanabiliyor. İç cephe mantolama sistemlerinin katkısı az bulunduğu bir gerçek, aynı vakitte birtakım olumsuz yönleri de bulunuyor.


İç Cephe Yalıtım Sistemlerinin Olumsuz Yönleri

- İç cephede Strafor yalıtım levhası uygulandıktan sonra zaman içinde ısı köprüsü oluşturma riski taşır. Bu da tam ısı yalıtımı sağlamamasına sebep olur.

- Dış duvarlar da yalıtım olmadığı amacıyla dış cephe de meydana gelen çatlaklar neticesi yapı malzemelerinin ıslanmasına sebep olabilir. Bu hal vakitle iç cephede küf, mantar, boya dökülmesi gibi hasarlara sebep olmakla birlikte sağlık ve görsel açıdan olumsuz sonuçlar doğurur.

- Isıtma sistemleri kapatıldığı anda oda ısısı süratle düşmeye başlar. İç cephe mantolama tekniği yaz aylarında yalıtım sağlayamaz.

- Dış cephe mantolama sistemi binayı bir manto gibi sardığı amacıyla yüksek miktarda ısı yalıtımı sağlıyor. Oysa iç cephe mantolama ve söve modelleri yalnızca duvarlara duvarlara yalıtım yapıldığı için etkin bir yalıtım sağlayamaz ve ısı kabarcıkları meydana gelmesine sebep olmaktadır.

- Bir olumsuz özelliği de rutubet ve nemi tam olarak engelleyememesi. Dış cephe mantolama net olarak rutubeti engel olabilir fakat, iç cephe mantolama yalnızca duvarlardaki rutubeti alabilir tavan ve döşemelerde rutubeti engelleyemediği gibi yükselmesine da sebep olabilir. İç cephe mantolama uygulamasında en doğru çözüm mümkünse dış cephe ısı yalıtımı uygulaması ile birleştirilerek tam performans alınmasıdır.